سطح بالایی از آرسنیک باعث بروز سرطان در برنج. چرا آرسنیک در غذا کنترل نمی شود؟


برنج دو وجه وجود دارد: وجه اول دانه ای که نیمی از جهان را تغذیه می کند ، و وجه دیگر آن منبع سرطان زایی اولیه بواسطه آرسنیک غیر آلی در رژیم غذایی انسان ها است.

آرسنیک:

آرسنیک عنصر طبیعی است که در تمام نقاط محیط زیست وجود دارد. این ماده درجه اول به صورت آرسنیک غیر آلی موجود است که بسیار سمی می باشد.

آنچه برنج را مجزا می کند این است که تنها محصول اصلی است که تحت شرایطی که آب در آن فراوان باشد (همانند آنچه که در مجموعه عطر برنج برای خرید برنج طارم هاشمی موجود است) رشد می کند.

آب فراوان سبب می شود که آرسنیک های غیر آلی که به طور معمول در مواد معدنی خاک قفل شده اند، آزاد شوند. این امر است که باعث می شود این ماده برای جذب گیاهان قابل دسترس شود.

به گفته اداره استاندارد مواد غذایی اروپا، برنج معمولا ۱۰ بار آرسنیک غیر آلی بیشتری نسبت به سایر مواد غذایی دارد. افرادی که مقدار زیادی برنج مصرف می کنند، در معرض غلظت های نگران کننده آرسنیک هستند.

مشکلات قرار گرفتن به صورت متناوب در معرض آرسنیک:

قرار گرفتن در معرض این ماده در طولانی مدت می تواند موجب طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی از قبیل مشکلات رشد، بیماری قلبی، دیابت و آسیب سیستم عصبی شود. با این حال، نگران کننده ترین مشکلات شامل سرطان ریه و مثانه می شود.

اولین غذا که اکثر مردم مصرف می کنند (در جایی غیراز ایران)، فرنی برنج است. به نظر می رسد برنج به علت ایجاد کردن آلرژی به میزان کم و داشتن خواص بافتی خوب و خوشمزه، مناسب به نظر می رسد.

همانطور که نوزادان به سرعت در حال بزرگ شدن بوده و در مرحله حساس رشد قرار دارند، نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض خطر آرسنیک غیر آلی می باشند.

نوزادان و کودکان زیر ۵ سال نیز حدود سه برابر مواد غذایی بیشتری نسبت به وزن، از بزرگسالان مصرف می کنند. به این معنی که نسبتا آنها سه برابر بیشتر از آرسنیک غیر آلی از مواد غذایی مشابه برخوردارند.

بازار محصولات برنج و خرید برنج طارم هاشمی برای کودکان ، که شامل کرکرها(نوعی کلوچه) و غلات (سیریال) است، بسیار پررونق می باشد. اگر کودک به گلوتن آلرژی داشته باشد، نان برنج و شیر برنجی را نیز می توان به این لیست اضافه کرد.

بزرگسالانی که به گلوتن آلرژی دارند نیز مصرف کنندگان بالای برنج هستند، همانند افرادی که اهل آسیای جنوب شرقی هستند. شیر برنج حاوی آرسنیک غیر آلی بسیار بالایی است. به میزانی که آژانس استانداردهای مواد غذایی بریتانیا این توصیه که کودکان زیر چهار سال و نیم نباید شیر برنجی مصرف کنند، را مطرح کردند. با وجود این، شما نمی توانید به راحتی این توصیه ها را در بسته بندی محصولات پیدا کنید.

در حالی که تنظیم مقررات آرسنیک غیر آلی در منابع آب در اروپا وجود دارد اما هیچ مقرراتی برای کنترل آن در غذا وجود ندارد، در حالیکه در اروپا فقط ۵ درصد آرسنیک غیر آلی را از آب و ۹۵ درصد را مواد غذایی دریافت می کند.

آب بطری در اتحادیه اروپا در حدود ۵۰ برابر غلظت آرسنیک غیر آلی کمتری نسبت به آب برنج را دارد. بنابراین، شما باید ۵ لیتر آب بنوشید تا مقدار آرسنیک معادل مصرف یک قطعه کوچک ۱۰۰ گرم (بسته وزن خشک) برنج را دریافت کنید. شکست در کنترل برنج  در مواد غذایی بی ثبات است و باید اصلاح شود.

سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد دستورالعمل های مربوط به آرسنیک غیر آلی در برنج را اعلام کرده اند که شامل: ۲۰۰ قسمت در بیلیون برنج سفید و ۴۰۰ قسمت در بیلیون برنج قهوه ای می باشد.

برنج قهوه ای و آرسنیک:

برنج قهوه ای حاوی آرسنیک غیر آلی بیشتری از برنج سفید است. زیرا آرسنیک در سبوس متمرکز شده است که با اسیاب کردن جهت تولید برنج سفید، برداشته می شود.

هدف از این محدودیت ها این است که اطمینان حاصل شود که بخش عمده ای از عرضه برنج جهانی زیر آستانه های تعیین شده برای آرسنیک قرار گیرد، تا به طور مستقیم بر روی خطر آرسنیک معدنی برای انسان ، از جمله خطرات خاص برای کودکان، متمرکز شود.

بدون این کار، آستانه ها اساسا بی معنی هستند. این آستانه ها قطعا از افرادی که تحت بیشترین خطر هستند مانند کودکان و کشورهای مصرف کننده برنج در جنوب آسیا را محافظت نمی کنند.

بسیاری از راه حل های عملی برای حذف آرسنیک غیر آلی از برنج وجود دارد، از مدیریت کشاورزی تا انتخاب رقم خوب زراعی (همانند خرید برنج طارم هاشمی) و پرورش.

پرورش برنج در مناطقی با غلظت آرسنیک غیر آلی پایین تر، به عنوان مثال، برنج باسماتی دو یا سه برابر آرسنیک غیر آلی پایین تری نسبت به برنج از اتحادیه اروپا و یا ایالات متحده دارد.

 پخت و پز برنج در آب بسیار زیاد هم به حذف آرسنیک غیر آلی کمک می کند. روشی که مجموعه عطر برنج نیز آن را برای پخت پیشنهاد می کند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X