برداشتن محدودیت واردات برنج در ژاپن و الهام گیری از آن در خرید برنج طارم هاشمی


توافقنامه تی تی پی شامل ۱۱ کشور (استرالیا، برونئی، شیلی، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، پرو، سنگاپور، ویتنام و ژاپن) همراه با ایالات متحده آمریکا می باشد. این توافقنامه هدف از بین بردن هزاران تعرفه فعلی موجود در میان این کشورها است و به عنوان یک الگو برای توافقنامه های تجاری آینده در منطقه به حساب می آید.

 البته ناگفته نماند که در ایران نیز دولت با وارد کردن هر ساله میلیونها تن برنج نامرغوب از دیگر کشورها، برنج کاران ایرانی همانند ما مجموعه عطر برنج را در معرض خطر و مشکلات عدیده قرار داده که از طبعات آن کمتر شدن میزان خرید برنج طارم هاشمی محصولات برنج کاران ایرانی می باشد.

توافق ژاپن با آمریکا در مورد واردات برنج

در حال حاضر کشاورزان برنج در برابر واردات برنج توسط محدودیت های ژاپن در این زمینه محافظت می شوند. ایالات متحده ژاپن را متقاعد کرده است واردات برنج و محصولات مرتبط با آن از ۱۰،۰۰۰ تن در سال به ۲۱۵،۰۰۰ تن افزایش دهند. ایالات متحده همچنین از ژاپن می خواهد که زمین های خود را برای سرمایه گذاری خارجی باز کنند.

در مزرعه های کوچک برنج، در سراسر ژاپن، کشاورزان کفش های لاستیکی خود را در مزرعه ها برای کاشت و بررسی محصولات خود کثیف و گلی نمی کنند. در همین حال، هزاران مایل دور در هاوایی گرمسیر، مذاکره کنندگان در مراحل نهایی مذاکرات در مورد همکاری های فرا-اقیانوسیه (تی پی پی) ، توافقنامه ای که کشاورزان از آن وهم داشته و می ترسند ریتم زندگی آنها که همیشه معین بوده، را به هم بزند. برنج یکی از پنج بخش مقدس کشاورزی ژاپن با گوشت خوک و گوشت گاو، گندم، جو و . نیشکر است.

وابستگی فرهنگی ژاپن به برنج

همانطور که در ایران مردم به خرید برنج ایرانی مخصوصا خرید برنج طارم هاشی علاقمند هستند، در ژاپن هم زندگی مردم آنجا آمیخته با برنج است. طوریکه یک کشاورز ژاپنی می گوید: “بدون برنج، ژاپن وجود ندارد؛ فرهنگ ژاپن یک فرهنگ برنجی است. برنج یکی از اساسی ترین عنصر ها است.”

کشاورزان برنج ژاپن مدتهاست ستون فقرات حزب حاکم لیبرال دموکرات هستند. اما به تازگی، با کاهش تعداد کشاورزان و تقاضا برای برنج، این حوزه فرهنگی کلیدی، قدرت را که تقاضای حمایت دولت از آن را داشت، از دست داده است.

 از ۴ میلیون در سال ۱۹۹۰ و ۱۲ میلیون سال در سال ۱۹۶۰،  در حال حاضر حدود ۲ میلیون کشاورز برنج در ژاپن وجود دارد، بعضی از کشاورزان به طور پاره وقت این شغل را دارند، در حالی که برای بعضی دیگر این شغل تمام زندگی و اشتیاق آنها است.

 مذاکره کنندگان ژاپنی در ماوویی(یکی از جزایر هاوایی)، کسانی که تنها چند ماه پیش به دنبال حفاظت از تولید کنندگان برنج با حفظ مقادیر فعلی واردات برنج بودند، به نظر میرسد که در معرض فشار آمریكا در برابر اجازه دادن به ماشینهای ژاپنی بیشتر در ایالات متحده قرار گرفته اند.

تهدیدات علیه برنج در ژاپن

 مذاکرات تجاری، همراه با ژئوپلیتیک مبارزه با چین، اکنون این شیوه زندگی باستانی را تهدید می کند. من اخیرا بخشی از تابستان خود را در زمینه انجام کارهای میدانی در ژاپن و بحث در مورد این موضوع با کشاورزان برنج و دیگر افراد در صنعت کشاورزی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تائثیر توافقنامه تی تی پی بر آنها سپری کرده ام.

“من یک مرد ساده هستم. من عاشق کشاورزی هستم و فقط می خواهم مزرعه داری کنم.من نگران توافقنامه تی تی پی و آینده این زمین ها هستم.” این جملات را یک تولید کننده برنج در دوره ریاست تویوما گفت.  

کاهش مصرف برنج در ژاپن

طبق گفته دانشگاه آرکانزاس، مصرف برنج در ژاپن در طی دو دهه گذشته، ۱۵ درصد کاهش یافته است. در ماه آوریل، وزیر کشاورزی ژاپن، یوشیماسا حایشی، با اشاره به این کاهش مصرف اطلاع داد که بر این باور است که کشور باید خط واردات برنج را برای حفاظت از کشاورزان حفظ کند (کاری که در ایران دولت، در عمل موافق انجام آن برای کشاورزان برنج کار همانند مجموعه عطر برنج نیست).

 اما این موضع قوی به نظر می رسد که ملایم تر شده است، هرچند جزئیات به صورت محرمانه باقی مانده است و این خبر بدی برای کشاورزان برنج ژاپن است. اکثر این کشاورزان زندگی در بیرون از شهر را انتخاب کرده اند. در منطقه ای که به طور طبیعی برای رشد برنج مناسب است، زندگی می کنند؛ زیرا آب ذوب شده از بارش برف شالی برنج را آبیاری می کند.

 کشاورزان در این روستاهای کوچک که صدها مایل از توکیو فاصله داشته و در طرف دیگر آلپ ژاپن است گفته اند که آنها بیشترین نگرانی را از تاثیرات توافقنامه تی تی پی در توانایی آنها برای رقابت با برنج خارجی و مالکیت خارجی زمین های کشاورزی هستند.

توافق تی تی پی

برنج در قطعه های کوچک (کمتر از یک هکتار) رشد می کند. در حال حاضر، به دلیل اقدامات قانونی، شرکت های خارجی برای مالکیت زمین های ژاپن دچار مشکل می شوند. توافقنامه تی تی پی اجازه مالکیت زمین خارجی را می دهد و آن را به عنوان یک نوع سرمایه گذاری در بازار برنج ژاپن به حساب می آورد و در حال حاضر، وضعیت کشاورزان برنج تحت تأثیر مسائل ژئوپلیتیک بزرگتری قرار گرفته که در حال غلبه بر مذاکرات تجاری است.

 در برخی موارد، تی تی پی تلاش می کند که شکست اخیر کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه برای دستیابی به نتایج معنی دار در مذاکرات سازمان تجارت جهانی در دوحه که در سال ۲۰۰۱ آغاز شد (اما در سال ۲۰۰۸ فروپاشید) را دور بزنند. مشکلاتی که حتی بر مردم ایران نیز در خرید برنج های ایرانی از قبیل خرید برنج طارم هاشمی مجموعه های تولیدی ای نظیر عطر برنج تاثیر منفی خواهد داشت.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X