ایران از طریق دبی ، از پاکستان برنج خریداری می کند

علی رغم توافقنامه امتیازی تجارت بین تهران و اسلام آباد که از سال ۲۰۰۶ به اجرا گذاشته شده است. روزنامه “ملت” پاکستان  گزارش داده که با حذف دبی، دو طرف می توانند به طور چشمگیری تجارت دوجانبه خود را از میزان فعلی که کمتر از۸۰۰ میلیون دلار در سال است، افزایش دهند که باعث افت خرید برنج ایرانی علی الخصوص کمتر شدن خرید برنج طارم هاشمی می شود.

با اشاره به مصرف بالای برنج در ایران (۴۶ کیلوگرم به ازای هر سرانه)، انجمن صادرات برنج، سامایالله نعیم، رئیس جمهور پاکستان، از ایران خواست تا قوانین کمتری را برای واردات برنج پاکستان در ایران تحت نظارت پی تی ای اعمال کند.

او به مراسمی که در آن حضور وزیر امور خارجه ایران در لاهورس، مجید صادقی دولات آبادی و سید کمال خرازی وزیر سابق ایران شرکت داشتند، دعوت شده بود.

نعیم خواستار پیوستن از پی تی ای به توافقنامه تجارت آزاد با ترجیح دادن تعرفه مالیات کالای وارداتی صفر در هر دو طرف شد. وی افزود: “ما باید سیاست تجاری مناسب را برای تضمین تجارت پایدار بین کشورها آماده کنیم.”

مقام پاکستانی خاطرنشان کرد که پاکستان، از لحاظ اقتصادی، دارای روابط تجاری دوجانبه با ایران غنی از نفت است. او گفت: “ما هر دو محصول مناسب برای تجارت و همکاری متقابل داریم، اما متاسفانه بیشتر تجارت از طریق کشورهای دیگر انجام می شود.”

با اشاره به مشکلات بانکی در انتقال پول بین دو طرف، رئیس آر ای ای پی پیشنهاد کرده که بانک های ایران شعبه هایی در پاکستان باز کنند. او گفته است: “بانک ملی ایران علاقه مند است شعبه خود را در لاهور باز کند. برای این موضوع، هر گونه پشتیبانی که مورد نیاز است را ما انجام می دهیم. من اطمینان دارم که تمام صادرکنندگان برنج از طریق این شعبه ها به باز کردن حساب ها و مسیر یابی همه مدارک تجاری روی خواهند آورد.”

نعیم همچنین اعلام کرده آر ای ای پی از ۲۹ آوریل یک هیئت نمایندگی ۱۷ نفره را به تهران و مشهد هدایت می کند. وزیر امور خارجه پیشین ایران که در این مراسم شرکت کرده بود، اظهار داشت که تهران در تلاش است تا شعب بانک را در پاکستان برای انجام معاملات مستقیم در ارزهای به غیر از دلار آمریکا، باز کند.

خراضی گفت که تهران علاقه مند به همکاری های دو جانبه در بخش های مختلف بوده و با پاکستان مذاکرات را برای کاهش مالیات در تجارت دو جانبه را انجام داده است.

در طی یک جلسه با کمیته بازرگانی مجلس ملی پاکستان، مقامات وزارت بازرگانی و صنایع اظهار داشتند که در یک نشست اخیر با هیأت ایرانی تحت رهبری محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، تمامی شرایط برای باز کردن کانال بانکی با تهران نهایی می شود.

دیپلمات بلند پایه ایران در ماه گذشته از اسلام آباد بازدید کرده است. سال گذشته، بانک دولتی پاکستان و بانک مرکزی ایران، توافق نامه ای را درباره قرارداد بانکداری و پرداخت در تهران با هدف ایجاد یک ساز و کار حل و فصل برای ارتقاء تجارت دو جانبه امضا کردند.

ایرانیان سالانه ۳٫۲ میلیون تن برنج مصرف می کنند در حالیکه تولید داخلی ۲٫۲ میلیون تن است. بیش از ۱٫۰۵ میلیون تن برنج نیمه و تمام مالیاتی نزدیک به ارزش ۹۹۶ میلیون دلار در نیمه اول سال گذشته ایرانی (۲۱ تا ۲۲ سپتامبر) به ایران وارد شده است، با افزایش ۸۴٫۴ و ۱۰۸٫۴ درصد وزن و ارزش نسبت به سال گذشته.

واردات برنج به ترتیب ۶٪ و ۴٫۲٪ از حجم و ارزش کل واردات ایران در طی دوره شش ماهه بوده است. واردات عمدتا از امارات متحده عربی ، هند، پاکستان، تایلند، ترکیه و عراق می باشد.

ایران بزرگترین خریدار باسماتی هند و سالانه حدود ۴ میلیون تن از محصولات ارغوانی برنج در هند است (در صورتی که برنجکاران داخلی در فروش محصولات خود مشکلاتی دارند که البته بستگی به قدرت خرید مردم نیز دارد که در خرید برنج طارم هاشمی و دیگر انواع برنج تولیدات داخل نیز تاثیر منفی خواهد داشت).

این کشور از ۲۱ ژانویه تا ۲۱ ژوئن وارد ثبت نام واردات برنج شد. این مجوز توسط وزیر کشاورزی، محمود حجتی، در نامه ای به وزیر صنایع، معادن و تجارت محمد شریعتمداری منتشر شد.

با توجه به این نامه، ثبت سفارش ها برای یک دوره سه ماهه معتبر خواهد بود و با یک ماه دیگر تمدید می شوند. حجتی خاطرنشان کرد که هر گونه تحویل برنج به عنوان سفارشات جدید باید از طریق گمرکات ایران تا ۲۲ ژوئیه تمدید شود و پس از آن تمام واردات ممنوع خواهد شد.

هر سال و در نزدیک شدن فصل برداشت برنج (ژوئیه)، دولت ایران با واردات برنج، کشاورزان محلی و تولید داخلی را متضرر می کند که باعث کمتر شدن قدرت مالی مردم برای خرید برنج ایرانی و علی الخصوص خرید برنج طارم هاشمی می شود و درنتیجه کشاورزان تولید کننده برنج داخلی همانند مجموعه عطر برنج  با مشکلات عدیده ای روبرو می شوند.

امید به این است که رویه ناخوشایند کنونی اصلاح گردیده و دولت نیز به حمایت از کشاورزان تولید کننده همچون مجموعه عطر برنج بیشتر بها دهد.

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X