نحوه و مراحل کاشت برنج طارم هاشمی

 

برنج به همراه گندم در ایران همواره جایگاه بسیار مهمی داشته که در سبد غذایی خانوارهای ایرانی جایگاه خود را از گذشته باز کرده است. خرید برنج ایرانی و بخصوص خرید برنج طارم هاشمی از نکات مهمی است که خانواده های  ایرانی هر ساله در برنامه های غذایی سالانه خود به آن اهتمام می ورزند و مچموعه عطر برنج سعی در ارایه محصولی باکیفیت و مطابق با نیاز مشتری ارزشمند ایرانی دارد. از این رو، مجموعه عطر برنج به عنوان بخشی کوچک از تولید کنندگان برنج طارم هاشمی، مناسب دیده تا اطلاعات مراحل تولید این دانه با کیفیت را در اختیار عموم قرار داده تا مردم عزیز نیز با آن اشنا گردند.

مراحل معروف کشاورزی عبارتند از:

 کاشت، داشت و برداشت

کاشت:

کاشت برنج و علی الخصوص برنج ایرانی شامل آبیاری، شخم زدن، آماده سازی، مسطح کردن زمین های کشاورزی، کود‌دهی، آماده سازی خزانه شالی، بذر پاشی و نشاء کاری که همان مرحله آخر در فرآیند کاشت است می باشد. لازم به ذکر است که معمولا این فرآیند و مرحله برای کاشت برنج طارم هاشمی از ماه های بهمن و اسفند شروع شده و تا اواسط اردیبهشت به طول می انجامد.

شخم زدن:

شخم زدن زمین های کشاورزی برای تولید برنج طارم هاشمی معمولا به ۳ دسته تقسیم می شود که در گویش مازنی به آن

(کِل)  می گویند:

 ۱: یک کِل    ۲: د ِ(دو) کِل  ۳: سه کِل

یک کِل:

شخم زدن مرحله اول را گویند که در آن بوسیله تراکتور یا تیلر(درسالا و دهه های قبل از گاو آهن استفاده می شد) به اندازه ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر، گل زمین را زیر و رو کرده و در شخم های بعدی با غوطه ور کردن این گِلها در آب، آن را برای مرحله دوم و سوم (دِ کل و سه کِل)  شخم زدن آماده می کنیم که در این مراحل از شخم زدن، همان فرآیندهای اشاره شده در بالا را تکرار می کنیم با این تفاوت که گِلها آماده تر از شخم اولیه می باشند.

شخم زدن مزارع مجموعه عطر برنج

کوددهی:

در هنگام آماده سازی زمین قبل از نشاء، زمین های کشاورزی را به اندازه مورد نیاز، کوددهی می کنیم که برای برنج طارم هاشمی بین ۲۰ تا ۳۰ کیلو به ازای هر ۱۰۰۰ متر (خَویز به گویش مازنی) متناسب با نوع خاک و زمین کشاورزی استفاده می گردد.

آماده سازی خزانه شالی:

خزانه شالی را در گویش مازنی (تیم جار) می گوییم. بعد از پایان چندین دور شخم زدن زمین وآماده سازی و مسطح کردن زمین، برای بذر پاشی به میزان مورد نیاز برای زمین کشاورزی مورد نظر، بذر شالی (برنج طارم هاشمی که از محصول نهایی سال قبل به دست آمده است) را در خزانه شالی پاشش می کنیم. بعد از گذشت زمانی در حدود ۳۰ تا ۳۵ روز، زمانی که حدودا ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر از رشد گیاه گذشت، گیاه آماده کاشته شدن را در زمین می کاریم که همان فرآیند نشاء می باشد. برای این منظور، گیاه را در دسته های پر تعداد از زمین کنده و دسته بندی می کنیم و به محدوده زمین آماده شده برای نشاء کاری انتقال داده و در آن نشاء می کنیم.

نشاء:

به فرآیند کاشتن گیاه برنج در زمین، نشاء می گویند. بدین صورت که دسته های جدا شده از خزانه که به زمین اصلی انتقال داده شده اند را در زمین و در گِل و لای که از قبل آماده شده فرو می برند. بدین صورت که برگهای این گیاه را به صورت ۳ تا ۵ تایی جدا کرده و به عمق  ۳تا۵  سانتی متر در زمین فرو برده می شوند.

نشاء برنج طارم هاشمی در مزارع مجموعه عطر برنج

داشت:

در این فرآیند، مواردی نظیر وجین علفهای هرز، آب  دهی گیاه و سم پاشی های به موقع در مراحل مختلف تا زمان برداشت را شامل می شود. این فرآیند معمولا از اواسط اردیبهشت شروع شده و تا اوایل مرداد ادامه می باید.

وجین:

پاک کردن علفهای هرز می باشد که خود آن نیز توام می گردد با جابجایی خاک و گل که منجر به خروج گازهای مضر و تهویه در خاک می شود که در رشد و نمو گیاه تاثیر مثبت دارد.

سم پاشی:

بدلیل آنکه این گیاه همواره در معرض آفت های طبیعی قرار دارد، از سموم شیمیایی متناسب با آن آفت استفاده می شود که برای نمونه می توان به سم دیازنون (برای کرم های ساقه خوار) و علف کش ها (که بیشتر در مرحله وجین استفاده می شود) اشاره کرد.

برداشت:

بعد از مراحل کاشت و داشت، به مرحله برداشت (که معمولا از اوایل مرداد تا اواسط مرداد به طول می انجامد) می رسیم. مرحله برداشت زمانی است که شیره های داخی پوست شالی سفت گردیده و به برنج تبدیل شده و متعاقبا رنگ شالی به صورت طلایی تغییر می کند که در نهایت توسط ماشین های خرمن کوبی (کمباین) تراشیده و خرمن کوبی می شود که البته در سالهای نه چندان دور، با دست انسان و داس برید شده و بوسیله اسبها و دیگر چهارپایان کوبیده می شدند.

در ادامه دانه های شالی از ساقه گیاه جدا شده (توسط کمباین) و در کیسه های ۵۰ تا ۷۰ کیلویی ریخته شده و سپس به کارخانه های شالیکوبی برای خشک کردن و جدا کردن پوسته های شالی به منظور جدا کردن برنج از آنها تحویل داده می شود.

روتُن:

پس از پایان مرحله برداشت، کشاورزان امروزی به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب، ساقه های تراشیده را با آب و میزان کود مناسب تغذیه کرده که باعث رشد مجدد دانه های شالی مانده در زمین می شوند که به آن روتُن می گویند که پخت بهتری نسبت به برنج کشت اول دارد و در نتیجه قیمت بیشتری را نیز دارا می باشد.

نیم دانه (لاشه):

نیم دانه برنج، نیز از جنس همان برنج کامل می باشد اما تنها به دلایلی به دو نیم تقسیم می شود. از دلایل آن می توان به دلایل آب و هوایی همانند گرمای بیش از حد، نحوه تغذیه گیاه و یا حتی خرد شدن در مرحله برداشت توسط کمباین ها اشاره کرد. البته ناگفته نماند که نیم دانه برنج (نیم دونه به مازنی) درست همان کیفیت و طعم برنج کامل را دارا می باشد ولی بدلیل دو تکه بودن، قیمت کمتری را نسبت به هم نوع کامل خود دارا می باشد که میتوانید در مجموعه عطر برنج نیز آن را بیابید.

1

  1. […] و ۳۸٫۷٪ در استخر میگوها،  ، به ترتیب، با کشت اضافی برنج طارم هاشمی به طور چشم گیری کاهش یافت. پرورش مشترک برنج و ماهی نسبت […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X