برنج
۱

برنج فقط یک غله نیست، بلکه برای سه میلیارد انسان یک ضرورت روزانه است، همانطور که در ایران، برنج ایرانی طارم هاشمی برای میلیون ها نفر حکم کار، غذا و پول را دارد کما اینکه برای مجموعه عطر برنج و کارکنانش نیز چنین است. ازهشت هزار سال پیش که بذر برنج اهلی شد (مطابق بدن انسان)، برنج در ساختن تمدن ها، شکل دادن اجتماعات و از همه مهمتر در سیر کردن دنیای در حال رشد نقش داشته است. اما آب و هوا در حال تغییر کردن است و بسیاری از زمین هایی که روزگاری به عنوان زمینهای کشاورزی و کشتزار برای تولید برنج محسوب می شدند، برای گسترش شهرها مورد استفاده قرار گرفته اند.

مزارع برنج طارم هاشمی مجموعه عطر برنج

مشکلاتی وجود دارند:

حقیقتی که وجود دارد این است که کشاورزان بدون عواقب زیست محیطی نمی توانند محصولاتشان را برای محصول دهی کود دهی کنند و همچنین از آفت کش ها استفاده کنند. اگر قرار بر این است که در آینده، برنج در تغذیه انسانها در سراسر دنیا نقش بازی کند، دانشمندان باید در بهتر کردن محصولات نهایی برنج کمک کنند.

تحقیق بر روی برنج در سراسر دنیا در حال انجام گرفتن است و امسال یک دستیابی شگرف رخ داد: تحقیق بر روی ژنوم سه هزار نوع برنج باعث خواهد شد که به برنجی مستحکم ترو بذرهایی پر بازده تردست یابیم. تحقیقات نشان می دهند که یک بحران عظیم تغذیه ای بواسطه تبدیل برنج به یک دستگاه تبدیل کننده ویتامین آ در حال بوجود آمدن است، اما ترکیبی از چالش های تکنیکی و مخالفت عمومی، توسعه این برنج طلایی را با تهدیداتی روبرو می کند. محققان در نظر دارند تا راه هایی را که برنج، انرژی خود را از خورشید برداشت می کند را دوباره بازسازی کنند و در حال برطرف کردن مشکلاتی نظیر آلودگی آرسنیکی هم هستند.

راه حل:

سوالات زیادی باقی می مانند اما بزرگترینشان -آیا به اندازه کافی برنج وجود خواهد داشت؟- دهه ها طول خواهد کشید تا در موردش تصمیم گیری شود. دولتها و دانشمندان می توانند از این زمان استفاده کنند تا باهم بر روی جواب آن کار کنند.

1

  1. […] اصلی غذاهای سنتی و قومی ایرانی، برنج است. مردم ایران راه های زیادی برای پخت و مصرف غذاهای […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X